AKB deprem bölgesinde

Bahçelievler Belediyesi Arama Kurtarma Birliği AKB Elazığ’da görev aldı

AKB deprem bölgesinde

Geçtiğimiz günlerde Elazığ ve Malatya’da meydana gelen 6,8 şiddetindeki deprem sonrasında Bahçelievler’de sürdürülen çalışmalara ilişkin bilgilendirme toplantısı yapıldı. Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezinde gerçekleştirilen toplantıya Bahçelievler Kaymakamı İlker Arıkan, Bahçelievler Belediye Başkanı Dr. Hakan Bahadır, ilçe mülki ve idare amirlerinin yanı sıra muhtarlar ve STK temsilcileri katıldı.

 

AKB depremin hemen ardından bölgeye intikal etti

Elazığ’da meydana gelen deprem sonrasında Bahçelievler’de sürdürülen çalışmalar hakkında bilgi alışverişinde bulunulan toplantıda söz alan Belediye Başkanı Dr. Hakan Bahadır depremin hemen ardından olası bir ihtiyaca hazır olmak için, Belediye Arama Kurtarma Birliği’nin hemen toplandığını belirterek, ekipten 4 kişinin deprem bölgesine gönderildiğini ve Elazığ Sürsürü Mahallesinde sürdürülen arama kurtarma çalışmalarına destek verdiğini aktardı.

 

Semt pazarlarını taşıyoruz

Olası bir depremde, cadde ve sokaklarda kurulan semt pazarlarına ilişkin çalışmalarını da aktaran Başkan Bahadır, İlk etapta 5 ayrı semt pazarını, cadde ve sokakları işgal etmeyecek şekilde hemen yakınındaki başka alanlara taşıyacaklarını söyledi. Semt pazarlarının başka alanlara taşınmasıyla böylece yangın, kaza veya hasta nakli söz konusu olduğu zaman veya olası bir deprem halinde oluşabilecek olumsuzlukların önüne geçileceğinin altını çizen Başkanı Dr. Hakan Bahadır; “Cadde ve sokakların kapanmaması için çalışıyoruz, kısa sürede semt pazarlarımızın tamamını başka alanlara taşıyacağız” dedi.

 

Deprem bilinci eğitimleri veriyoruz 

Belediyenin sürdürdüğü eğitim faaliyetlerinden de bahseden Başkan Bahadır, “Belediyemizin 35 kişilik profesyonel arama-kurtarma ekibimiz var. Yalova ve Van depremlerinde görev aldılar. Ekibimizin çalıştığı bir de deprem ve trafik eğitim parkımız var, burada komşularımıza, öğrencilerimize ve velilerimize eğitimler veriliyor. Vatandaşlarımızın basit eğitimlerle deprem öncesi, deprem anı ve deprem sonrasında neler yapacağının bilincini edinmesi lazım. Buradaki eğitimlerimizi sıklaştırarak devam ettireceğiz” dedi.